Hoşgeldiniz  

MEB öğretmenlerin izinlerini kısaltabilecek, yazın eğitim devam edecek

akhisarliyiz | 15 Nisan 2020 | Genel, Haberler A- A+

MEB öğretmenlerin izinlerini kısaltabilecek, yazın eğitim devam edecek

(HİBYA) – Yükseköğretim Kurulu Kanununa değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Meclis’te kabul edildi.

TBMM’de kabul edilen kanuna göre, Üniversiteler, ilk ve orta öğretimler yaz tatilinde eğitim vermeye devam edecekler, Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin izinlerini kısaltabilecek.

YÖK kanununda kabul edilen diğer yasa değişiklikleri:

-Araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilecek için sınavın yapılacağı yılın Ocak ayının 1. günü itibariyle 35 yaşını aşmamak gerekir.
-Ocak 1’de 35 yaşını aşmamış kişilere araştırma görevlisi sınavları yapılacak
-Meslek Yüksek Okullarının öğretim görevlisi kadrosuna başvuracak adaylarda en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olma şartı aranacak.
-Meslek Yüksek Okullarının öğretim görevlisi kadro başvurularına en az tezli yüksek lisans derecesi şart olacak
-Vakıf yükseköğretim kurumları ön lisans, lisans, tezli yüksek lisans ve doktora düzeyindeki her bir diploma programında öğrenim gören öğrencilerden; ilgili programın en yüksek merkezi yerleştirme puanına sahip en az yüzde 15’i kadar öğrenciyi, söz konusu programın öğrenim süresi boyunca ücretsiz okutmakla yükümlü olacak. Bu öğrencilerden eğitim ve öğretim süreçlerine ilişkin ücret talep edilmeyecek.
-Rektör tarafından verilen uyarma ve kınama cezalarına karşı itiraz, üniversite disiplin kuruluna yapılacak. Uyarma ve kınama disiplin cezalarına karşı itiraz başvurusunun yapılacağı disiplin kurullarının oluşumu ve yönetimi yeniden belirleniyor.
-Öğretmenler, yaz tatili içinde aralıksız 2 ay izinli olacak ancak bu 2 aylık izin sürelerine dokunulmadan kalan tatil zamanlarında yönetmelikte saptanacak meslekle ilgili çalışmalara katılmakla yükümlü olacaklar.
-İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle eğitim öğretim faaliyetinin 2 haftadan fazla süreyle yapılamaması halinde uygulanacak telafi programlarının ders yılı içinde tamamlanamadığı durumlarda, yaz tatilinde yapılacak eğitim ve öğretim faaliyetleri nedeniyle, Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmenlerin izinleri kısaltılabilecek. Bu durumda öğretmenlerin izinleri bir aydan az olamayacak


Hibya Haber Ajansı

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
DOLAR 7,8910
EURO 9,2911
BIST 1,1777
ALTIN 482,24
HAVA DURUMU


Yükleniyor...

EN SON HABERLER

© 2020 Akhisarlıyız Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.